Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakımı oldukça titizlik ve ilgi isteyen bir iştir. Günümüzde iş hayatı nedeni ile birçok ebeveyn çocuklarının bakımı için bakıcı hizmetinden faydalanmaktadır. Bakıcılık yapan kişi anne ve babanın evde bulunmadığı zaman diliminde çocuğun tüm istek ve gereksinimleriyle, aksatmadan ilgilenen kişidir. Bilhassa aileler yatılı çocuk bakıcısı isteyip, 7/24 çocuğun yanında kalabilecek ve ondan her türlü eğitimi alabilecek kişileri tercih etmektedir. Peki, Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakıcısı olmak için lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup, gerekli eğitimin alınmış olması gerekir. Aynı zamanda okul eğitimi almamış kişiler ise dışarıdan alınabilecek kurs ve seminerler ile çocukların bakımı hakkında birçok tekniksel bilgiye sahip olabilir.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakıcısı olmak için gerekenler

Bu mesleği yapmak için öncelikle sabırlı, sevecen, saygılı ve iyi iletişim kurmayı bilmek gerekir. Çocukla kurulacak olan iletişim, ilerleyen dönemde çocuğun kişiliğini ve düşüncelerini de belirleyecektir. Bu nedenle oldukça nazik davranılması gerekir. Çocuklar belirli yaşlarda onlara yakın olan kişileri rol model olarak seçer. Bunlar genellikle anne, baba, dede, babaanne, anneanne, ağabey veya abladır. Bunların yanı sıra bir bakıcı ile büyüyen çocuk, kişisel veya bilişsel  tüm özellikleri ve alışkanlıkları için bu kişiyi tercih eder. Bu nedenle tercih edilecek olan kişi eğitimli ve tecrübeli olmalıdır.  Daha önceden edindiğini deneyimler doğrultusunda aile ile birlikte çocuğun gelişimi için sorumluluk sahibi olmalıdır.

Her konuda özellikle çocuk ile ilgili konularda ebeveyn ile son derece anlaşılır ve olumlu iletişim kurmayı becermelidir. Çocuğun gelişimi için aile ile ortak kararlar alıp uygulamayı en güzel şekilde yürütmelidir.

Bakıcı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu durum daha çok çocuğunuz yaşı, öğrenim seviyesi ve eğitilmesini istediğiniz konularla ilgilidir. Tüm gün çocuğunuzun yanında kalmasını istediğiniz bir bakıcı arıyorsanız, tercihinizi yatılı çocuk bakıcısı olarak kullanmalısınız. Yatılı bakıcı olarak görevlendireceğiniz kişinin de ev için de belirli bir mesai saati olmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuzun yabancı dil eğitiminin gelişmesini istiyorsanız yabancı bakıcı, Filipinli bakıcı veya Moldovyalı bakıcı daha uygun olacaktır. Bu sayede çocuğunuz kendisine ileride gerekecek olan İngilizce eğitimini ufak yaşlardan itibaren, hem de birinci kişi tarafından almaya başlamış olacaktır.

‘Çocuk bakıcısı arıyorum’ diyorsanız, yıllardan beri Türkiye’nin genelinde hizmet vermekte olan Simge Danışmanlığa başvurarak belirttiğiniz nitelikle çerçevesinde istediğiniz işe veya elemana en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

© 2021 Simge Danışmanlık