Dadı

Dadı

Dadı

Çocuklarınızın yanında olamadığını zaman dilimleri içerisinde çocuğun eğitimi ve gelişimi ile uzun süreli ve yakından ilgili olan kişilere dadı adı verilmektedir. Dadılar bakıcılardan farklı olarak daha fazla sorumluluğa ve göreve sahiplerdir.

Ailenin bir parçası haline gelen dadılar, çocuk ile yakından ilgilidirler. Kimi dadılar çocuklar ile küçük yaşta ilgilenmeye başlar ve uzun sürede çocuk ile vakit geçirmeye devam ederler. Kimi dadılar ailenin evinde çalışırken kimi dadılar ise kendi evlerinde çalışmayı tercih etmektedirler.

Dadının Özellikleri Nelerdir?

İş tanımı içerisinde daha samimi ve yakın bir ilişkinin baz alındığı dadılık mesleği, çocuk ile dadı arasında manevi bir bağ oluşması ile yakından ilgilidir. Bu açıdan dadıların çocukla sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurması için sahip olması gereken özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklere değinecek olursak:

 • Dadı samimi ve içten bir iletişim kurmalı,
 • Çocuğa karşı güler yüzlü ve anlayışlı olmalı,
 • İletişime açık olmalı,
 • Gelişime açık, farklı konular ve güncel gelişmeler hakkında bilgi edinmeyi seven bir karaktere sahip olması,
 • Sabırlı ve yardımsever olması,
 • Dikkatli, titiz ve soğukkanlı olması

Gibi özellikler dadı seçiminde ön planda tutulmaktadır. Bu özelliklere sahip bireylerin dadılık mesleğinde başaralı oma olasılığı çok daha yüksektir.

Dadının Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çocuk ve bebek bakıcılarından farklı olarak dadıların sahip olduğu görev ve sorumluluklara değinecek olursak özetle şu şekildedir:

 • Çocuğun gelişimi ve eğitimini gözlemlemesi,
 • Çocuğun okul hayatına uyum sağlamasına yardımcı olması,
 • Çocuğun eğitim hayatında başarı sağlamasına yardımcı olması,
 • Aile ile sağlıklı bir iletişim kurması ve aile ile çocuk arasında bir köprü görevi,
 • Çocukların fiziksel ve duygusal değişimlerinde yanında olması bu değişimler sonucunda ortaya çıkabilecek gelişme sorunlara yardımcı olması

Dadı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dadılar çocuk ve bebek bakıcıların farklı olarak aile ve çocuk ile yakından ilgilenmeyi gerektiren bir meslek dalına sahiptirler. Bu meslek dalı doğrultusunda aileden birisi sayılan dadılar için hem işe alım hem de iş sürecinde gerçekleşecek ve devam edecek anlaşmaların aile ile ortaklaşa yapılması gerekmektedir. Çocuğunuz için en uygun, güvenilir ve referanslı dadıyı tercihe derken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bu bağlamda çocuğunuz için en uygun dadıyı seçerken sormanız gereken esas sorular şu şekildedir.

 1. Bize referanslarınızdan bahseder misiniz?
 2. Daha önce dadılığı yaptığınız bir çocuk ile bir gününüzün nasıl geçtiğini anlatır mısınız?
 3. Mesleğiniz süresince sizi en çok zorlayan olaylardan ve durumlardan bahseder misiniz?
 4. Bu meslek dalı için tecrübeniz var mıdır? Tecrübelerinizden bahseder misiniz?
 5. İlk yardım eğitiminiz ve temel sağlık bilginiz mevcut mudur?
 6. Olası acil durumlarda ve sağlık sorunlarında soğukkanlı davranabilir misiniz?
 7. İnsanlar ile iletişiminiz nasıldır?
 8. Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişim süreci hakkında bilginiz var mıdır? Bu süreçte gerçekleşecek değişimlere ve doğacak davranışsal sonuçlara hazırlıklı mısınız?

Dadı İş İlanları

Simge Danışmanlık sayesinde aileler kendileri için en uygun dadı iş ilanlarına kolaylıkla ulaşabilmektedir. Referanslı, işinde tecrübeli ve güvenilir dadı ilanları için en güncel iş ilanları sitemizde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2021 Simge Danışmanlık