Ev Aşçısı

Ev Aşçısı

Aşçı, en genel tabiriyle yemek pişirmeyi meslek edinen kimselere verilen mesleki adlandırmadır. Aşçıların hizmet alanları arasında özel mülkler de yer almaktadır. Ev aşçısı olarak hizmet veren bu aşçılar; ev halkına ve misafirlere düzenli olarak günlük yemek hazırlama görevini üstlenir. Bu hassas görev için eve özel aşçı arayanlar ya çok seçici davranır ya da yanlış seçimler yaparak çeşitli problemlerle karşılaşır. Bu gibi durumlarda Simge Danışmanlık gibi size rehberlik edecek oluşumlardan yardım almanız yapacağınız en doğru seçim olacaktır.

Aşçının Görevleri Nelerdir?

Aşçılar restoran, lokanta, kafe, pastane, ev, iş yeri, yemekhane, yurt, lojman, hastane, okul ya da yemek üzerine çalışan özel firmalarda çalışır. Her biri farklı bir sıfata sahip olmaktadır. Ev aşçıları evdeki günlük yemekleri yapma, konuklar için özel yemekler hazırlama, ev halkının hassasiyetlerine uygun olarak diyabet, tansiyon, kolesterol gibi hastalığı olanlar için; ya da diyette olanlar için özel menüler oluşturma, özel gün ve davetlerde yemek ve sunum hazırlama gibi görevleri üstlenir. Ev aşçısı; ev sahiplerinin tercihlerine göre zengin Türk mutfağından, dünya mutfağından ya da özel istek üzerine farklı bir ülkenin mutfağından yemekler hazırlamaktadır. Hijyen kurallarına dikkat eden aşçılar; hem gözü hem mideyi doyuran, lezzetli ve şık sunumlar hazırlayarak ev sahiplerinin ve konukların memnuniyetini sağlamaya çabalar. Peki, evime aşçı arıyorum diyen, ev yemekleri aşçısı arayanların dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Ev Aşçısında Mutlaka Olması Gereken Nitelikler

  • Bir ev aşçısı, daha önce kalabalığa yemek yapan restoran tarzı bir yerde deneyim kazanmış olmalıdır.
  • Titiz ve tertipli olmalı, hijyen kurallarına dikkat etmelidir.
  • Kahvaltı dahil tüm öğünler için yemek, tatlı, salata, aperatif hazırlamaya hakim olmalıdır.
  • Pratik, hızlı ve üretken olmalıdır.
  • Gıdaları besin değerlerini öldürmeden lezzetli yemeklere dönüştürebilmelidir.
  • Yatılı aşçı olarak görev alan ev aşçılarının, yanında çalıştığı aileyle karşılıklı güven bağını sağlaması gerekmektedir.

Ev Aşçısı Olmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

ev aşçısı iş ilanları ya da yatılı aşçı iş ilanlarına göz atmanıza rağmen size uygun işi bulamıyorsanız, Simge Danışmanlık’tan yardım alarak eve özel aşçı arayanlarla bir araya gelebilir, aradığınız aileyi bularak mesleğinizi ifa edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.