Çocuk Bakıcısından Beklentiler Ne Olmalıdır?

Çocuk Bakıcısından Beklentiler Ne Olmalıdır?

cocuk-bakicisi-ne-is-yapar

Çocuk bakıcısından beklentiler daha çok çocuğunuzun kişisel eğitimine göre farklılık gösterir. Günümüzde birçok aile bilhassa iş hayatının verdiği yoğun tempodan ötürü okul çağına henüz gelmemiş veya okul çağındaki çocukları ile ilgilenmesi için bakıcı hizmetinden yararlanır. Çocuk bakıcısı olarak gerek gündüzlü gerekse yatılı bakıcı olarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Peki çocuk bakıcısı ne iş yapar? Burada bunu anlatmaya çalışacağız.

Gündüzlü bakıcı günün belirli saatleri arasında çocuğun beslenmesinden, tuvalet ihtiyacından, temizliğinden, uyku saatinden eğer okula gidiyorsa okula bırakma ve alma saatinden ve ailenin isteğine göre eğitiminden sorumludur. Yatılı çocuk bakıcısı ise bunların yanı sıra gecede çocukla ilgilenmesi gereken yükümlülüklerden sorumludur.

Çocuk bakıcısı güvenilir, dürüst, sorumluluk sahibi, takip ve gözlem yeteneği olan, saygılı, açık ve anlaşılır iletişime sahip olmalıdır. Ebeveyn ile her zaman ortak noktayı bulabilmeli ve çocuk için mantıklı kararlar almalıdır. Hastalık zamanında doktora götürülmesi gerekiyorsa veya ilaç tedavisi iyi bir gözlem gerektiriyorsa bunlarla ilgilenmelidir. Eğitimli ve donanımlı çocuk bakıcısı her zaman için daha çok tercih edilir. Özellikle lise veya üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun gençler hangi konuda yetenekliyse, çocuğa da bilgi aktarımı yapabilir. Eğer çocuğunuzun bedensel aktivitelerinin ilerlemesini istiyorsanız genç bakıcı tercihi yapmalısınız.

Çocuk bakıcısı ne iş yapar?

Çocuk bakıcısı ne iş yapar?

Kas gücü yerinde, fiziksel aktiviteleri kolaylıkla yürütebilecek olan yatılı bakıcı çocuğunuza birçok açıdan büyük faydalar sağlayacaktır. Bakıcı ile çocuk devamlı olarak bir arada olacağı için bakıcının karakter özellikleri ve iletişim şekli oldukça önemlidir.

Küçük yaşlardan itibaren yanında bulunan insanları rol model olarak alan çocuğun en yakını olması sebebiyle hal, hareket ve davranışlarına bilhassa dikkat etmelidir. Bakıcı gün boyu çocuğun beslenmesinden sorumlu olacağı için, çocuk tarafından kirletilen bulaşıkları da yıkamalıdır. Bakıcınızdan ufak tefek temizlikler isteyebilirsiniz. Aynı zaman bakıcı çocuğun günlük aktivitelerinden de sorumludur.

Diğer çocuklar ile iyi bir iletişim kurabilmesi için gerekli eğimin verilmesi gerekir ve bunun için gerekli yerde yardımcı olmalıdır. Çocuğun televizyon veya tablet başında zaman geçirmesini engelleyerek daha sosyal bir çocuk olması konusunda yol çizmelidir. Özellikle dans, tiyatro, resim, müzik gibi sanat dallarına yatkınlığı varsa bu konularda teşvik etmelidir. Çocuk bakıcısının görevlerini aksatmadan, düzgün bir şekilde yerine getirmesini beklemek için önceliğiniz kendi sorumluluklarınızı kavramanız, bakıcınıza gerekli hassasiyeti ve saygıyı göstermeniz gerekir.

Ayrıca yabancı uyruklu çocuk bakıcısı isteyenler genellikle Filipinli çocuk bakıcısı tercih etmektedir.

© 2021 Simge Danışmanlık