Oyun Ablası

Oyun ablası, özellikle çalışan ebeveynlerin tercih ettiği; üniversite öğrencilerinin ya da alanda deneyimli yeni mezunların üstlendiği önemli bir vazifedir. Okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi gibi bölümleri okuyan, mezuniyetten önce deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için iyi bir fırsat olan bu iş kolunun iki taraf için de getirileri vardır. Çalışan ebeveynler dışında, çocuğunun bakımıyla bizzat ilgilenen ebeveynler de çocuğun sosyalleşmesi, oyun oynaması için günün birkaç saati oyun ablası ya da oyun abisi ile anlaşmaktadır. Peki, oyun ablasının vazifeleri nelerdir?

Oyun Ablasının Görevleri Nelerdir?

Oyun ablası ile çocuk bakıcısı arasındaki fark çok nettir. Bakıcılar çocukların temel ihtiyaçlarıyla ilgilenerek bakımından sorumlu olurken, oyun ablaları çocuğun kişilik kazanmasını, duygusal ve fiziksel gelişimini ve eğlenmesini sağlar. Peki, oyun ablasının görevleri nelerdir? 

  • Okul çağındaki çocuğun ödevlerine yardımcı olur,
  • Çocuğun sosyalleşmesi için gereken adımları atmasına yardımcı olur,
  • Eğitici oyunlar oynayarak hem zeka gelişimine katkı sağlar, hem de arkadaşlığı öğreterek mental gelişimine yardımcı olur.
  • Paylaşmayı öğretir,
  • Çocuğun yaratıcılığını geliştirir,
  • Motor becerilerini kuvvetlendirir,
  • Temel seviyede yabancı dil eğitimine katkı sağlar,
  • Çocuğa iyi bir rol model olur,
  • Çocukların sanatsal aktivitelere teşviki ve iştirakına katkı sağlar.

Oyun Ablası Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Oyun ablası arıyorum diyorsanız, acele etmeden titiz davranarak tercihinizi yapmalısınız. Oyun ablası seçiminde en önemli kriter, seçilen kişinin karakter olarak çocuk gelişimine katkıda bulunabilecek bir yapıda olmasıdır. Bu tercihte titiz davranılması, çocuğun duygu durumu açısından son derece önemlidir. Zira, sıkça değiştirilen oyun ablası çocuğu olumsuz etkileyecek, adaptasyon sürecinde huzursuzluğa sebep olacaktır. Oyun ablasının referansları seçim sürecini olumlu etkileyecektir. Bireyin temel nitelikleri, güvenirliği, iş disiplini açısından iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Çalışılacak kişinin üstleneceği görevler net biçimde belirtilmeli, sorumluluklarını eksiksiz karşılayabileceğinden emin olunmalıdır.

Oyun Ablası Olmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Oyun ablası iş ilanlarına göz atıyorsanız çalışacağınız aileyi detaylıca inceleyerek güvenilirliğinden emin olmalısınız. Karşılıklı güvenin sağlanabilmesi için çocuğun bu durumdan etkilenmemesini sağlayacak şekilde bir süre alışma ve araştırma sürecinden geçilmesi gerekmektedir. Oyun ablası ücretleri hakkında detaylı araştırma yaparak piyasanın çok altında ya da çok üzerinde rakamlar teklif etmeden, ortalama bir ücret belirlemelisiniz. Çalışmaya başlamadan önce aileyle bir program çıkarmalı, boş saatlerinizi tespit etmelisiniz. Ardından sorumlu olduğunuz konuları netleştirmeli, beklentiyi karşılayıp karşılayamayacağınıza karar vermelisiniz. Başlangıçta konuşulan konularda tüm sorumluluklarınızı eksiksiz gerçekleştirmeniz gerektiği gibi, vazifeniz dışına çıkan, ilk aşamada açıkça belirtilmeyen görevleri üstlenmemelisiniz. Çocukla arkadaş olmak, onun ruhuna hitap edebilmek bu işin olmazsa olmazıdır. Bu sebeple ilişkiyi güçlü tutarak aranızdaki bağı kuvvetlendirecek bir yol izlemelisiniz. Bu bağlamda size fayda sağlayacak kitaplar okuyabilir, etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca sertifika, pedagojik formasyon alabilir, seminerlere katılarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Oyun ablası iş ilanlarına internet üzerinden başvurarak size en uygun aileyle tanışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.