Yaşlı Bakıcısı Kaç Yaşında Olmalıdır?

Yaşlı Bakıcısı Kaç Yaşında Olmalıdır?

hasta-bakıcı-görevleri

Yaşlı bakıcısı, belirli bir yaştan sonra kişisel bakımı ile ilgilenemeyen bireylerin gün içinde ihtiyaç duyduğu her türlü gereksiniminden sorumlu kişidir. Bu kişi, özellikle günümüzde birçok ailenin ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. İhtiyar kişi gerek hastalığından, gerekse yaşından ötürü belirli bir zaman sonra temel ihtiyaçları ve kişisel bakımı ile ilgilenemez hale gelir. Bunun sonucunda ise başkalarının bakımına muhtaç olur. Bu nedenle birçok aile evde yaşlı bakıcı ihtiyacı duyar.

Yaşlı bakıcısı, sorumlu olduğu kişinin doktor takibi altında kullandığı ilaçlar var ise onların takibi, periyodik olarak düzenlenen doktor kontrolleri, beslenme şekilleri ve gün içinde neler tüketmesi gerektiği, temizlik ve tuvalet ihtiyacı ile ilgilenen kişidir. Bunların yanı sıra yanında olduğu zamanlarda güvenliğinden de sorumludur. Yaşlı, tekerlekli sandalye yardımı ile yaşamını sürdürüyorsa gün içinde gitmek istediği yere bırakılmasından ve yanında refakatçi olarak gitmesinden de sorumludur.
Yaşlı bakıcısı, yaşlılar ile iyi anlaşmayı bilmeli, sevecen, sıcak kanlı ve anlayışlı olmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra sorumluluk sahibi, gerek ilgilendiği yaşlı ile gerekse onun ailesiyle iyi iletişim kurabilen, saygılı, güvenilir, dürüst ve sorumluluk sahibi bir kişiliğe sahip olmalıdır. Yaşlılara karşı anlayışlı ve tolerans sahibi olmazsa karşısındaki kişiyi incitebilir.

Yaşlı Bakıcının İdeal Yaşı Ne Olmalıdır?

Yaşlı Bakıcısının İdeal Yaşı Ne Olmalıdır?

Bakıcının ilgileneceği insanın yaş sınırı oldukça büyük ve muhtemelen herhangi bir hastalığa sahip olacağı için genç yaşta bir insanın ilgilenmesi oldukça güç olacaktır. Gerek kas gücü ve pratik zeka, gerekse eli çabukluk ve tecrübe gerektirdiği için orta yaşlarda, 30 ve 50 yaş arası bir kişinin daha kolay altından kalkabileceği bir iştir. Yaşlı bakıcının yaşının daha da ileri olması ise, yaşlı bakımı fazla hareket gerektiren bir hizmet olduğundan dezavantaja dönüşebilir. Aynı zamanda gündüzlü yaşlı bakıcı ve yatılı yaşlı bakıcı olarak da iki ayrı şekilde hizmet almanız mümkündür. Yatılı yaşlı bakıcı ilgileneceği yaşlının durumundan daha fazla sorumludur.

Sizde Simge Danışmanlık üzerinden aradığınız işe ve elemana en güvenilir ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Simge Danışmanlık yılların verdiği güvence ile sektörde dev firma olarak Türkiye’nin her bölgesi ve şehrinde faaliyetlerine devam etmektedir.

© 2021 Simge Danışmanlık